Najviši planinarski dom u Europi ostavlja bez daha

by Domagoj Sever
najviiši-planinanrski-dom-u-europi-naslovna

Jeste li se ikada zapitali koji su najviši planinarski domovi na svijetu? Na onim visinama gdje se uspinju samo najhrabriji, gdje je zrak toliko rijedak, a zvukovi gotovo nepostojeći? Takvi domovi nalaze se u Alpama i Himalaji, i svakako nisu mjesta koja može posjetiti bilo tko. Kroz povijest su planinari gradili skloništa na velikim visinama, ne samo kao mjesta odmora, već i kao znanstvene postaje za proučavanje ekstremnih uvjeta.

Kada govorimo o planinarskim domovima u Europi, Capanna Margherita zauzima prvo mjesto kao najvišeg planinarskog doma na starom kontinentu. Smješten na vrhu Punta Gnifetti na talijansko-švicarskoj granici, ovaj planinarski dom, izgrađen 1893. godine, nalazi se na visini od 4.554 metra i nosi ime po talijanskoj kraljici Margariti od Savoje i danas služi kao baza za planinare i znanstvenike. Uspon do Capanna Margherite nije jednostavan – zahtijeva izvrsnu fizičku spremnost, tehničke vještine i aklimatizaciju na rijedak zrak.

Još jedan od najviših planinarskih domova smjestio se u Alpama, nešto ispod krova Europe. Refuge Vallot, na visini od 4.362 metra, na francuskoj strani Mont Blanca nudi sklonište planinarima koji se uspinju na najviši vrh zapadne Alpa. Iako nije luksuzan, Vallot pruža nužan odmor prije posljednjeg uspona na Mont Blanc na 4.806 metara visine.

Iako je Capanna Margherita najviši planinarski dom u Europi, Himalaje drže rekord po broju skloništa na iznimnim visinama. U Himalajama se nalaze najviša planinarska skloništa na svijetu, uključujući stanice iznad 5.000 metara. Među njima se izdvaja Piramida Ev-K2, smještena na nevjerojatnih 5.050 metara. Ova istraživačka stanica služi kao baza za znanstvenike koji proučavaju klimu i prilagodbu ljudskog tijela ekstremnim visinama, no ne može se smatrati klasičnim planinarskim domom.

Osim Piramide Ev-K2, planinari koji se uspinju na Mount Everest prolaze kroz više baznih kampova i skloništa koja olakšavaju uspon na najviši vrh svijeta. Međutim, ova skloništa su prvenstveno privremene baze za ekspedicije, a ne stalni planinarski domovi kao što su Capanna Margherita ili Refuge Vallot.

Najviši planinarski domovi svijeta nisu samo odredišta za avanturiste, već i simboli ljudske izdržljivosti i istraživačkog duha. Bilo da je riječ o Capanna Margheriti u Alpama, Refuge Vallotu na Mont Blancu ili stanici Ev-K2 u Himalajama, svi oni nude jedinstveno iskustvo života na rubu prirode.

prethodni članak: Šćedro, otok netaknute prirode u blizini otoka Hvara – Domagoj Sever

“Najviši planinarski dom u Europi ostavlja bez daha”

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više