Savršene krafne koje su zapalile društvene mreže

by Domagoj Sever

Krafne. Ukusne, jednostavne i slatke, reći će netko tko ih je probao milijun puta, ali ih nikada nije sam napravio. Iako u zaboravljenoj kuhinjskoj bilježnici tamo negdje duboko iza tanjura, ima barem desetak različitih recepata. Za nek’ se nađe.
No, ima onaj jedan poseban, čije su krafne karakterističnoga mirisa i božanstvenoga okusa. Recept zbog kojeg obožavamo ovu slasticu, vrlo popularnu ovih dana, a otkrila ga je Janja Benić. Poznata i priznata food blogerica Janjolinka svoje krafne dostavlja u Broom 44, na Dolcu, gdje se uvijek traži mjesto više. Ovdje krafne stižu svakih 40-ak minuta, kako bi uvijek bile svježe. 500-tinjak komada dnevno! I doslovno nestanu u roku od desetak minuta, tako da ih mnogi niti ne dočekaju. Da, toliko su dobre.

krafne-janja-benic
Kompletna priprema tijesta je dugotrajan proces.

Sastojci se pažljivo biraju, a koristi se samo najbolje i najkvalitetnije. Od tijesta pa sve do punjenja. Probali smo nekoliko kombinacija: od bijele čokolade, manga i marakuje, zatim čokolade sa šumskim voćem, vanilije i maline, pa do onih jednostavnih s džemom od marelica ili pak same vanilije. I ne, nećemo vam reći koja je najbolja i koju morate obavezno probati. To ćete istražiti sami i nećete požaliti.

Londonske krafne

Krafne je Janja otkrila u Londonu prije nekoliko godina, a onda je još malo doradila recept po svome ukusu.

– Takve krafne sam prvi put probala na Borough Marketu, londonskoj najstarijoj tržnici. Moj muž jako voli dobre krafne i oduševio se njima. Rekla sam da ću mu ih napraviti, ali s prirodnim kvascem, s čime zapravo radim i kruh i focacciu. Kad sam napravila te krafne, to je bilo wow. Recept sam odmah podijelila na svom blogu, a reakcije su bile odlične. Nisam od onih koji skrivaju svoje recepte. Zašto bih? Smatram da znanje uvijek treba podijeliti, kaže Janja Benić.

krafne-janja-benic-broom44
Takve krafne Janja je prvi put probala na Borough Marketu, londonskoj najstarijoj tržnici.

Danas pripremim, sutra pospremim

Razlika je u pripremi, rade se 3 dizanja tijesta. Toplo dizanje, pa hladna fermentacija u hladnjaku i potom opet toplo dizanje nakon što se krafne ručno oblikuju. Na kraju se svaka izreže, izvaže i zasebno ručno oblikuje.

Kompletna priprema tijesta je dugotrajan proces. Topla fermentacija traje otprilike 2,5-3 sata, ovisno o sobnoj temperaturi. Zatim se tijesto premijesi i slijedi hladna fermentacija od minimalno 6, pa sve do 24 sata. Idealno je ostaviti preko noći u hladnjaku. I na kraju, još završna topla fermentacija 2 i pol sata. Duže traje ali su zato drugačije i bolje. Ima dosta maslaca i hladna fermentacija napravi svoje da se okus razvije i zbog toga krafne budu bolje, otkrila je Janja.

krafne
Broomu 44 na zagrebačkom Dolcu, svakodnevno možete kupiti Janjine krafne

– Moram priznati da meni krafne prije nisu bile neka senzacija, a onda sam probala ove londonske. Kad sam testirala recept, svaki dan sam radila krafne. Puna dva tjedna. Naravno, nismo sve pojeli i ne, nisam se udebljala. Uvijek pazim da imam izbalansiranu prehranu. Danas više niti ne moram probati krafnu. Prema izgledu tijesta mogu ocijeniti jesu li dobre. Bilo je perioda kad ih nisam uopće jela, a radila sam ih. Danas ih pojedem primjerice kad testiramo neku novu kremu ili punjenje. Što se tiče tijesta, držim se recepta i dovoljno mi je da vidim da je ono u redu.

Recept by Janja

Za 18 krafni po 50 g (nešto manje nego klasične)

510 g brašna – tip 550

45 g šećera

9 g soli

Korica jednog limuna

1 žličica ekstrakta vanilije

1 žličica ruma (moj dodatak; nikako nemojte dodati više od toga jer vam će smjesa biti previše tekuća za količinu brašna koju imate)

120 g vode

150 g jaja (3 jaja srednje veličine)

15 g svježeg kvasca (ili 9 g suhog kvasca)

120 g maslaca sobne temperature

Priprema

1. Prosijati brašno.

U brašno dodati sol i koricu limuna.

Važno – ne stavljajte sol zajedno s kvascem, jer se kvasac neće aktivirati ako dođe u doticaj sa soli.

U zasebnu zdjelu staviti mlaku vodu, svježi kvasac i šećer pa promiješajte prstima da se kvasac rastopi i pustite par minuta da aktivira. Izvažite jaja i pomiješajte ih s vodom u kojoj su kvasac i šećer pa tome svemu dodajte ekstrakt vanilije i rum.

2. Uključite mikser na nižu brzinu i ulijevajte tekuće sastojke u posudu s brašnom. Koristite kuku za miješanje tijesta. Neka mikser radi otprilike 5 minuta ili dok se ne formira smjesa u kuglu.

Pripremite si maslac i postepeno ubacujte po ¼ maslaca. Neka se maslac cijeli inkorporira u tijesto.

Bitno je da se tijesto ne lijepi za rub posude. Možete ga čak izvaditi iz miksera i staviti na radnu plohu i napraviti nekoliko puta slap and fold.

Jako je bitno da ne dodajete više brašna iako vam se tijesto čini mljecasto i ljepljivo. Samo mu treba vremena da se gluten dobro razradi. Možda će trebati i pola sata da dođe do toga, ali samo strpljivo, nemojte žuriti. Kad vam se tijesto više ne lijepi po podlozi i kada postane elastično i glatko znači da je gotovo.

Pripremite si posudu koju ćete lagano pobrašniti i u to staviti tijesto.

Posudu pokrijte odgovarajućim poklopcem ili prozirnom folijom.

3. Ostavite tijesto neka se diže na toplom 2 – 3 sata (ovisno o temperaturi).

Ako imate opciju da upalite svjetlo u pećnici tada možete tijesto staviti u pećnicu da se diže.

Ja sam koristila termometar i meni u tom slučaju temperatura pećnice ide do 33 stupnjeva što je malo previše za fermentaciju. Tada otvorite vrata od pećnice kuhačom ili nečim sličnim. To će vam sigurno skratiti vrijeme prvog dizanja tijesta.

4. Kada je tijesto naraslo za duplo, premijesite ga, poklopite i stavite u hladnjak preko noći.

To je bitna stavka u procesu jer se tada formiraju okusi i tijesto će vam biti super prozračno i mekano.

Minimalno je da tijesto stoji 6 sati u hladnjaku, ali idealno je da stoji preko noći. Računajte s tim kad ćete raditi ovakve krafne. Definitivno probajte ovu drugu opciju (preko noći).

5. Sutradan izvadite tijesto iz hladnjaka, pripremite si čisti stolnjak koji ćete pobrašniti ili pleh s papirom za pečenje koji ćete također pobrašniti.

6. Oblikovanje:

Pripremite si nož ili rezač za tijesto i digitalnu vagu.

Tijesto oblikujete čim ste ga izvadili iz hladnjaka.

Režite tijesto na komade od 50 g za manje krafne (takve radim ja i idealne su mi veličine) ili 60 – 65 g za klasičnu veličinu krafni (ali tada nećete imati 18 krafni kako je navedeno na početku ovog recepta).

Vrtite tijesto o radnu podlogu i formirajte kuglicu koju ćete potom staviti na pobrašnjen stolnjak. Bitno je da vam je gornja površina kuglice glatka.

Kad ste oblikovali svu količinu tijesta prekrijte kuglice s drugim plehom koji je preokrenut naopako ili pobrašnite ih lagano i prekrijte ih s prozirnom folijom. Bolja je prva opcija (isprobano oboje). Krafne bi se tako trebale dizati između 2.5 i 3.5 sata, ovisno o vašoj sobnoj temperaturi.

Ako želite opet ubrzati vrijeme dizanja krafni, ponovite opisano iz koraka broj 3., ali tada planirajte staviti oblikovano tijesto za krafne na pleh koji stane u pećnicu. Krafne će se tako dizati između 1.5 i 2.5 sata

Ima jedan trik koji sam naučila, a to je da tijesto za krafne mora biti promjera između 7 i 8 cm kad je spremno za pečenje. Kad je oblikovano bit će oko 5 cm.

Nikako nemojte pustiti da bude više od 8 cm jer je onda već prekasno.

7. Pečenje:

Ukolio pržite krafne u loncu, idealno je da imate termometar, temperatura za krafne je maksimalno 180°C.

Ako imate fritezu onda nemate brige s temperaturom, samo uključite fritezu na tu temperaturu.

Ubacite tijesto u zagrijano ulje tako da je gornja strana sada dolje (ona strana koja je bila na stolnjaku dok se tijesto dizalo će biti gore).

Pecite 2 minute sa svake strane, a prve 2 minute posudu/fritezu poklopite kako biste dobili lijepu bijelu crtu na sredini.

8. Što se tiče šećera, do sada bih uvijek uvaljala krafne u Caster šećer dok su još tople, ali čini mi se da otkad je Brexit nastupio da će nam Caster biti teško dostupan. Nakon što sam ga tjedan dana tražila po svim dućanima, pomirila sam se s tim.

Ili zanemarite ili uvaljajte u običan kristal šećer, idealno ako nađete neki sitniji.

9. Punjenje

Krafne režite na bijeloj crti tako da pomoću nožića ili škara napravite jednu rupu pa ih pomoću dresir vrećice punite kremom ili džemom. Ja ih punim tako da krafna stoji okomito.

Rade se 3 dizanja tijesta. Toplo dizanje, pa hladna fermentacija u hladnjaku i potom opet toplo dizanje

Recept za kreme, a i mnoge druge super recepte možete pronaći na Janjinom blogu Janjolinka | Food styling and content creator

tekst: Tea Rožman Svedrović, Skitnice.hr

Kontakt – Domagoj Sever

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više