Otkrijte najduže granice između država i njihove tajne

by Domagoj Sever
granice-između-država-imre-tomosvari-unsplash

Kopnene granice između država često su mjesta kulturnih razlika, ekonomske suradnje, ali i geopolitičkih tenzija. Neke od njih protežu se tisućama kilometara, prolazeći kroz razne krajolike – od gustih šuma do nepreglednih pustinja. Donosimo vam listu pet najdužih granica između dviju država na svijetu, zajedno s fascinantnim činjenicama koje možda niste znali!

1. Kanada – Sjedinjene Američke Države (8.891 km)

Najduža međunarodna kopnena granica na svijetu prostire se na gotovo 9.000 kilometara i proteže se od Atlantskog do Tihog oceana. Zanimljivo je da je ovo jedna od najmanje militariziranih granica na svijetu, unatoč ogromnoj duljini. Također, granica prolazi kroz Velika jezera i brojne nacionalne parkove, stvarajući jedinstven prirodni pejzaž.

granice-između-država-hudson-thomas-unsplash
“Otkrijte najduže granice između država i njihove tajne” Hudson Thomas (@hudsonthomas) | Unsplash Photo Community

2. Kazahstan – Rusija (7.644 km)

Ova granica je najduža neprekinuta kopnena granica na svijetu. Proteže se kroz beskrajne stepe i rijetko naseljena područja. Unatoč tome što je mirna, ova granica ima značajan geopolitički značaj jer Rusija i Kazahstan dijele bliske političke i ekonomske veze.

3. Argentina – Čile (6.691 km)

Granica između Argentine i Čilea prolazi duž planinskog lanca Anda, čineći je jednom od najtežih za prelazak. Ovdje se nalazi i najviši vrh Južne Amerike – Aconcagua (6.961 m). Unatoč povremenim teritorijalnim sporovima, dvije zemlje imaju snažnu suradnju, posebno u zaštiti okoliša i turizmu.

najduže-granice-između-država-samuel-chenard-unsplash
“Otkrijte najduže granice između država i njihove tajne” Samuel Chenard (@samuelchenard) | Unsplash Photo Community

4. Kina – Mongolija (4.630 km)

Ova granica prelazi kroz pustinju Gobi, jedno od najsuših mjesta na svijetu. Iako se čini kao nepregledna pustinja, upravo ovdje se razvijaju veliki infrastrukturni projekti, uključujući transkontinentalne željezničke pruge koje povezuju Kinu s Europom.

5. Indija – Bangladeš (4.096 km)

Granica između Indije i Bangladeša je jedna od najsloženijih na svijetu, s brojnim enklavama i eksklavama. Zanimljivo je da je do 2015. godine postojalo čak 162 enklave unutar ove granice, što je stvaralo velike administrativne izazove. Tada su Indija i Bangladeš potpisali sporazum o razmjeni teritorija kako bi pojednostavili situaciju.

Enklava je teritorijalno područje jedne države koje je potpuno okruženo teritorijem druge države. To znači da stanovnici enklave mogu napustiti svoju teritoriju samo prelaskom granice s drugom državom.

Primjeri enklava:

  • Vatikanska Država unutar Italije (Rim)
  • Lesoto unutar Južnoafričke Republike
  • Baarle-Hertog (Belgijska enklava unutar Nizozemske)

U slučaju granice između Indije i Bangladeša, situacija je bila posebno složena jer su postojale brojne enklave i čak “enklave unutar enklava”. To su bile male teritorijalne točke jedne države potpuno okružene teritorijom druge države, što je stvaralo administrativne i logističke probleme.

Granice nisu samo crte na karti – one oblikuju povijest, politiku i svakodnevni život milijuna ljudi. Od hladnih kanadskih šuma do vrućih pustinja Mongolije, ove granice su dokaz koliko je naš svijet raznolik i fascinantan.

Naslovna fotografija: Imre Tömösvári (@timester12) | Unsplash Photo Community

Kontakt – Domagoj Sever

“Otkrijte najduže granice između država i njihove tajne”

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više