Jesenske namirnice koje ne smijete propustiti – dodajte ih u omiljena jela, ali i eksperimentirajte, iznenadit ćete se okusima

by Domagoj Sever
jesenske namirnice vrganji naslovna

Kad jesen oboji prirodu u zlatne tonove, vrijeme je da se okrenemo sezonskim plodovima koji ne samo da hrane tijelo, već i oduševljavaju osjetila. Jesenske namirnice prepune su okusa, boja i nutritivnih vrijednosti. Obogatite svoju kuhinju ovim čudesnim namirnicama jer je jesen pravo vrijeme za eksperimentiranje s hranom – iskoristite njene plodove dok su u sezoni.

Vrganji

Vrganji su više od običnih gljiva – oni su pravi šumski kraljevi. Svojom mesnatom teksturom i orašastim okusom unose bogatstvo u svako jelo. Pirjani na maslacu ili u kremastoj juhi, vrganji se jednostavno tope u ustima. Iznimno su svestrani – od predjela do glavnih jela, tjestenine i rižota, uvijek su dobrodošli na stolu. Ako ste sretnik pa volite brati gljive, šetnja po šumi u potrazi za vrganjima donijet će vam dvostruko zadovoljstvo – užitak prirode i vrhunski obrok.

jesenske namirnice vrganji

Kesteni

Miris pečenih kestena na svakom kutku grada signal je da je jesen u punom jeku. Ali, kesteni su mnogo više od brzinskog zalogaja dok šećete gradom. Bogati su vlaknima, vitaminima i mineralima te se mogu pripremiti na bezbroj načina – od slanih pirea do slatkih kolača. Njihova meka, blago slatka unutrašnjost donosi toplinu u svaki jesenski obrok. Isprobajte ih s maslacem i medom ili u jednostavnom pirea kao prilog pečenoj peradi.

jesenske namirnice kesteni
Jesenske namirnice – kesteni

Torta od kestena koja se ne peče i gotova je za 30 minuta – Domagoj Sever

Buče

Jarke boje buče i slatkast okus idealni su za niz recepata, a zbog svoje svestranosti buče su omiljene u svakom jelu – od juha do deserata. Bundeva pečena s malo cimeta i meda, juhica od buče, ili pak pire – svaki zalogaj odiše toplinom i domaćom udobnošću. Osim toga, buče su pune vitamina A, čineći ih ne samo ukusnim, već i iznimno zdravim izborom. Kad jednom krenete, teško ćete prestati eksperimentirati s ovim nevjerojatnim povrćem, koji je pravi predstavnik prekrasne jeseni.

Kiselo zelje

Nema boljeg čuvara zdravlja tijekom hladnih mjeseci od kiselog zelja. Ovo fermentirano povrće stoljećima je omiljeno u našim krajevima, ne samo zbog svog specifičnog okusa, nego i zbog zdravstvenih koristi. Kiselo zelje bogato je probioticima, pomaže u jačanju imuniteta te je izvrstan izvor vitamina C. Dodajte ga u sarmu, variva ili jednostavno poslužite s malo maslinovog ulja i začina – vaš organizam bit će vam zahvalan, a okusni pupoljci oduševljeni.

Sarma

Šljive

Kad se sjetimo šljiva, prva asocijacija obično su domaći džemovi i kompoti koje su pripremale naše bake. No, šljive su puno više od slastica. Njihov savršeni balans slatkog i kiselog čini ih odličnim izborom za široku paletu jela. U desertima poput štrudli, ali i u slanim jelima poput gulaša, šljive donose posebnu aromu koja podiže jelo na novu razinu. Osim toga, bogate su vitaminima i antioksidansima, što ih čini izvrsnim dodatkom za zdravlje.

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više