Hrvatski otoci bez automobila idealni su za potpuni odmor i uživanje

by Domagoj Sever
otoci bez automobila silba

Ako tražite mirno mjesto za odmor gdje možete pobjeći od gradske gužve i svakodnevnog stresa, hrvatski otoci bez automobila su savršena destinacija. S netaknutom prirodom, čistim morem i mediteranskim šarmom, ovi otoci nude jedinstvenu priliku za istraživanje pješice, biciklom, ali i nekim vrlo neobičnim prijevoznim sredstvima. Na ovim otocima bez automobila možete uživati u jedinstvenoj tišini, netaknutoj prirodi i autentičnom mediteranskom načinu života.

Susak panorama

Silba

Silba, poznata kao „vrata Dalmacije“, dio je zadarskog arhipelaga i ima površinu od 14,27 četvornih kilometara, s najvišom točkom Varh na 83 metra nadmorske visine. Na otoku živi nešto manje od 300 stanovnika, ali tijekom ljeta posjeti ga mnoštvo turista. Otok Silba je poznat po svojoj bogatoj šumskoj vegetaciji – drugi je najšumovitiji otok u Hrvatskoj, odmah iza Mljeta. Ljeti je, osim automobilima, zabranjen promet i biciklima, pa se glavno prijevozno sredstvo svodi na kolica koja mještani koriste za transport robe i prtljage.

Silba ima brojne šetnice koje vode do skrivenih uvala i prekrasnih plaža. Glavno naselje, također nazvano Silba, smješteno je na najužem dijelu otoka, širokom samo 700 metara. Iako mali, otok ima bogatu turističku ponudu, a poznat je po vidikovcu Toreta, koji pruža panoramski pogled na cijeli otok i more.

otoci bez automobila silba podvodna
Silba –“Hrvatski otoci bez automobila idealni su za potpuni odmor i uživanje”

Susak

Susak je jedinstven otok smješten uz zapadnu obalu Lošinja, površine 3,77 četvornih kilometara, s najvišom točkom Garba na 98 metara. Na njemu živi oko 150 stanovnika, a glavno prijevozno sredstvo na otoku su karijoleili tačke, što dodatno doprinosi njegovom autentičnom šarmu. Susak je poseban po svom pijesku – cijeli otok izgrađen je od slojeva pijeska, za razliku od većine drugih kamenitih otoka na Jadranu.

Jedino naselje na otoku dijeli se na Gornje i Donje selo, povezana stubama. Susak je idealan za miran odmor, a posjetitelji uživaju u pješčanim plažama i dugim šetnjama makadamskim stazama. Otok je turistički privlačan, iako uglavnom kao destinacija za jednodnevne izlete iz Lošinja.

otoci bez automobila Susak
Susak – “Hrvatski otoci bez automobila idealni su za potpuni odmor i uživanje”

Unije

Unije su najzapadniji naseljeni otok cresko-lošinjskog arhipelaga, površine 17,72 četvorna kilometra. Otok ima blagu mediteransku klimu i oko 90 stalnih stanovnika, a za prijevoz se koriste mali traktori. Na otoku se nalazi jedno naselje, također nazvano Unije, koje je okruženo maslinicima i vinogradima.

Unije su odredište za ljubitelje prirode i mira, s obiljem staza za šetnje ili vožnju biciklom. Ovdje možete naići na stada ovaca, koze i druge domaće životinje koje slobodno lutaju otokom. Zahvaljujući velikom broju sunčanih sati, otok je omiljen među turistima, a do njega se može doći brodom iz Malog Lošinja ili Pule.

Zlarin

Zlarin, poznat kao “otok koralja”, nalazi se u šibenskom arhipelagu, s površinom od 8,05 četvornih kilometara. Na otoku živi nešto manje od 300 stanovnika, a zbog zabrane prometa automobilima, bicikl je glavno prijevozno sredstvo, a na ulicama Zlarina vidjet ćete i mini traktore. Zlarin je prepoznatljiv po svojoj bogatoj povijesti obrade koralja, a ima i brojne biciklističke staze koje prolaze kroz bujne borove šume i maslinike. Na Zlarinu je otvoren i moderan Muzej koralja u kojem možette saznati sve o dugoj tradiciji obrade koralja i stanovnicima otoka.

Otok je lako dostupan trajektom iz Šibenika, a njegove mirne plaže i čisto more privlače brojne posjetitelje.

Prvić

Prvić je otok u blizini Šibenika, s površinom od 2,41 četvorni kilometar i oko 400 stanovnika. Dva glavna naselja su Prvić Luka i Prvić Šepurine, a zbog zabrane automobila, glavno prijevozno sredstvo su mali traktori. Prvić je poznat kao rodno mjesto slavnog hrvatskog izumitelja Fausta Vrančića, a u Prvić Luci nalazi se Memorijalni centar posvećen njemu.

Prvić je popularan među obiteljima i onima koji traže miran odmor, a posjetitelji mogu uživati u šetnjama i biciklističkim turama kroz prekrasne krajolike.

Lopud

Lopud, dio Elafitskog arhipelaga, ima površinu od 4,38 četvornih kilometara, s najvišim vrhom Polačica na 216 metara. Na otoku živi oko 260 stanovnika, a bicikl je glavno prijevozno sredstvo. Lopud je poznat po svojoj plaži Šunj, jednoj od najljepših pješčanih plaža na Jadranu, koja privlači i nautičare i kupače.

Otok je bogat povijesnim znamenitostima, uključujući brojne crkve i ljetnikovce iz doba Dubrovačke Republike. Lopud je idealan za one koji žele istraživati biciklom ili pješice.

Koločep

Koločep, ili Kalamota kako ga zovu mještani, dio je Elafitskog otočja i nalazi se svega tri kilometra od Dubrovnika. Površine je 2,44 četvorna kilometra, a na njemu živi oko 150 stanovnika. Glavna prijevozna sredstva na otoku su skuteri i mali kultivatori, što doprinosi očuvanju njegove prirodne ljepote i mirne atmosfere.

Koločep je poznat po svojim uvalama i špiljama, uključujući popularnu Plavu špilju, do koje se može doći plivanjem. Otok nudi brojne šetnice i staze koje povezuju dva naselja, Gornje i Donje Čelo, a popularan je među turistima zbog svoje blizine Dubrovniku i prekrasnog okruženja.

Prethodni članak: Da je biti influencer lako, influencer bi bio svako. – Domagoj Sever

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više