Mislili ste da je Hrvatska skupa? Pogledajte cijene na ovogodišnjem Oktoberfestu!

by Domagoj Sever
oktoberfest marlene haiberger unsplash

Ovo ljeto, društvene mreže preplavili su komentari nezadovoljnih turista u Hrvatskoj. Od Dubrovnika do Splita, mnogi su se žalili na astronomske cijene, pogotovo u popularnim turističkim destinacijama. Plaćanje kave pet eura ili piva za sedam eura na Jadranskoj obali izazvalo je niz negodovanja, a neki su turisti tvrdili da se više nikada neće vratiti. Međutim, prije nego što se odlučite pridružiti valu kritika na račun hrvatskih cijena, bacimo pogled na ovogodišnji Oktoberfest u Münchenu.

oktoberfest louis hansel unsplash
Photo : Louis Hansel (@louishansel) | Unsplash Photo Community

Hrvatska obala skupa? Pričekajte Oktoberfest!

Da, cijene u Hrvatskoj ovog ljeta bile su visoke. Na najpopularnijim lokacijama pola litre piva često ste morali platiti 7-10 eura, a običan obrok u restoranu lako bi dosegao 25-30 eura. No, ako vam se to činilo pretjeranim, cijene na ovogodišnjem Oktoberfestu donose novu dimenziju. Litra piva košta između 13 i 16 eura, a za litru pšeničnog piva morat ćete izdvojiti gotovo 18 eura, ovisno o šatoru u kojem sjedite. Dakle, cijene piva u hrvatskim kafićima i restoranima, koje se kreću između 5 i 10 eura, odjednom djeluju gotovo jeftino.

Dok smo mi na obali još šokirani kad nas konobar za bocu vode zatraži 5 eura, na Oktoberfestu litra vode može koštati i više od 14 eura. Da, dobro ste pročitali – u nekim šatorima cijena obične vode nadmašuje cijenu koju biste kod nas platili za solidan obrok.

Kritičari hrvatskog turizma često naglašavaju kako su cijene hrane na Jadranu nenormalne. Ipak, pogled na jelovnike Oktoberfesta možda će promijeniti vašu percepciju. Za pola pečene kokoši morat ćete izdvojiti i do 23 eura, i to bez ikakvih priloga, dok ljubitelji patke na Oktoberfestu mogu uživati u porciji s prilozima, ali će ih to zadovoljstvo koštati 40 eura. Ako pak preferirate svinjsko pečenje, cijena se kreće oko 25 eura. Ako ste ljubitelj slastica, ni tu vas Oktoberfest neće razočarati – barem kad je riječ o cijenama. Popularni desert Kaiserschmarrn, carski drobljenac, na Oktoberfestu košta nešto manje od 22 eura po porciji.

Oktoberfest Luka Leovac
photo: Luka Leovac

Naravno, cijene variraju ovisno o šatoru, ali jedno je sigurno — na Oktoberfestu ćete za tanjur hrane izdvojiti više nego što ste možda ikad platili u hrvatskim restoranima.

Je li Hrvatska stvarno toliko skupa?

Naravno, činjenica je da su cijene u hrvatskim turističkim destinacijama visoke, posebno tijekom ljeta kada broj turista doseže vrhunac. No, nakon pogleda na cjenik Oktoberfesta, postavlja se pitanje: je li Hrvatska doista preskupa? Dok su gosti Jadrana uživali u suncu i plažama, posjetitelji Oktoberfesta plaćaju puno više za pivo, vodu i hranu – i to pod kišnim šatorima. S obzirom na cijene koje prelaze granice zdravog razuma, Hrvatska odjednom i ne djeluje toliko loše.

Pa, sljedeći put kad vas netko upozori na skupoću na hrvatskoj obali, možda je najbolje odgovoriti: A bio si na Oktoberfestu?

Naslovna fotografija: Marlene Haiberger (@marlene_haiberger) | Unsplash Photo Community

Prethodni članak: Vodič kroz Istanbul – znamenitosti, savjeti i tajne lokalaca – Domagoj Sever

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više