Lesoto je jedina država na svijetu koja se cijelom površinom nalazi iznad 1000 metara nadmorske visine

by Domagoj Sever
lesoto angleo moleele unsplash

Jeste li znali da postoji država čija se cijela površina nalazi iznad 1000 metara nadmorske visine? I to u srcu Afrike. Kraljevina Lesoto, jedinstvena je zemlja koja s pravom nosi nadimak Kraljevstvo na nebu.

Lesoto, smješten u južnoj Africi i u potpunosti okružena Južnoafričkom Republikom, danas, jedina je država na svijetu koja se cijelom površinom nalazi iznad 1000 metara nadmorske visine. Ova neobična geografska osobitost čini ga izuzetnim – gotovo 80 posto teritorija leži iznad 1800 metara, dok mu je najniža točka na 1400 metara. Ovdje, planinski vrhovi i duboke doline tvore zapanjujuće pejzaže, a najviša točka je Thabana Ntlenyana, s visinom od 3.482 metra, što ga čini najvišim vrhom u južnoj Africi.

Planine nisu samo predivan prizor – one su kroz povijest bile ključna obrana za narod Lesota. U 19. stoljeću, Moshoeshoe I., osnivač moderne nacije, mudro je koristio planinski teren kako bi zaštitio narod od napada moćnog Zulu kraljevstva i europskih kolonijalnih sila. Zahvaljujući ovim prirodnim utvrdama, Lesoto je zadržalo neovisnost mnogo dulje od brojnih drugih afričkih zemalja, postavši britanski protektorat tek u kasnom 19. stoljeću, a konačno stječući potpunu neovisnost 1966. godine. Danas je Lesoto suverena država sa svojim kraljem Letsiejem III. na čelu, iako kralj ima uglavnom ceremonijalnu ulogu, budući da je Lesoto ustavna monarhija.

Zbog surovih planinskih uvjeta, stanovnici Lesota prilagodili su svoje kuće i arhitekturu klimi i terenu. Tradicionalne kuće, poznate kao mokhoro, građene su od lokalnog kamena i prekrivene slamnatim krovovima. Ove jednostavne, ali učinkovite građevine pomažu očuvati toplinu tijekom hladnih zimskih mjeseci, kada snijeg pokrije vrhove planina – neobičan prizor za afrički kontinent.Iako visinski teren otežava poljoprivredu, Lesoto je našao načina kako se prilagoditi. Stanovnici uglavnom uzgajaju žitarice poput kukuruza i pšenice, dok je stočarstvo, osobito uzgoj ovaca i koza, prilagođeno ovim ekstremnim uvjetima. Zemlja je posebno poznata po kvalitetnoj vuni i moheru, bijeloj vuni angorskih koza, koji čine značajan dio izvoza.

Lesoto privlači sve više turista, osobito one željne avantura. Planinarenje kroz dramatične planinske pejzaže, skijanje zimi te ribolov u čistim rijekama samo su neki od načina na koje posjetitelji mogu istražiti ovu fascinantnu zemlju. Nacionalni park Sehlabathebe, koji je uvršten na UNESCO-v popis svjetske baštine, predstavlja jedan od najvažnijih prirodnih lokaliteta.

Lesoto nije samo jedinstvena zemlja zbog svoje nadmorske visine – ona je zemlja koja kombinira bogatu povijest, prirodne ljepote i kulturnu baštinu. Unatoč izazovima koje donosi visoki teren, Lesoto se uspješno prilagodio i izgradio održivo gospodarstvo temeljeno na svojim prirodnim resursima. Ovo Kraljevstvo na nebu svakako treba uvrstiti među mjesta koje treba posjetiti.

Naslovna fotografija: Angelo Moleele Unsplash

Prethodni tekst: Jedan od najopasnijih aerodroma na svijetu – Princess Juliana na Saint Martinu – Domagoj Sever

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više