Vinogradarska kuća Braje, seoski raj nadomak Zagreba

by Domagoj Sever

Umjesto buke automobila, oko vas pjevaju ptičice, šire se opojni mirisi prirode i domaće hrane, vizuru krase raštrkani vinogradi na zelenim brežuljcima, tu je prekrasno imanje s tradicionalnom, drvenom kućicom koju čuva umiljati pas Rizling. Samo par desetaka metara od vas nalaze se patke i kokoši, vrtovi s voćem i povrćem iz domaćeg uzgoja, vinski podrum, a iznad vas čisto plavo nebo i sunce koje grije dušu i tijelo… Iako sve zvuči kao još jedan lijepi san, upravo sve ovo možete doživjeti u neposrednoj blizini Jastrebarskog, na adresi Lokošin dol 1 u bajkovitoj Vinogradarskoj kući Braje.

Samo tridesetak minuta vožnje od Zagreba, u srcu Plešivičko-okićkog vinogorja obitelj Braje više od 12 godina svojim gostima nudi pravi doživljaj seoskog načina života. Drvena kućica kao iz bajke smještena je na zelenim brežuljcima, oko nje su zasađeni vinogradi, ali i sve ono što će vam donijeti na stol uvijek nasmiješena gazdarica Sanda. Krumpir, luk, mrkva, peršin, sezonsko povrće, patke, koke… U svom vrtu uzgaja domaću hranu i životinje, a poštujući tradicionalne recepte, jelovnik kombinira s modernim tehnikama. Ovdje nema roštilja, zagrebačkog i bečkog odreska, a nećete ih se ni sjetiti kada na stol dođe specijalitet kuće – domaća patka u umaku od portugisca i krušaka.

Vinogradarsku kuću Braje posjetili smo u uskršnjem tjednu, a Sanda nam je pripremila omiljene slastice po tradicionalnoj recepturi.

Nerazvikano izletište Braje je pravi seoski raj za sve ljubitelje netaknute prirode i gurmane, a jednom kad ga posjetite, sigurno ćete se vratiti i prepustiti u ruke domaćina i uživati u gastronomskim čudima. „Ne pokušavamo razviti masovnu proizvodnju jer se onda gubi kvaliteta, sama pripremam sve u kuhinji i mogu se posvetiti svakom gostu. Većina posjetitelja se vraća i na samom ulazu uzvikne „Prepuštamo se vama”, kaže nam gazdarica prisjećajući se stare šikare koju su ona i Robert preuredili i krenuli se baviti turizmom.

„Suprug je kupio četiri stare kuće koje smo uredili, a zbog vinograda u okolici prvotno je imanje bilo namijenjeno kao kušaona vina. Ljudi su dolazili, no htjeli su jesti pa smo naknadno uveli kuhinju. S obzirom na to da je bilo teško naći kuhara vikendom, sama sam se prihvatila kuhinje, od početka sam učila sve.” Inspiraciju za jela veže uz jaskanski kraj, a dolazak je potrebno dogovoriti i telefonski provjeriti što je danas svježe u vrtu i na meniju. Na stolu će vas uvijek dočekati copanjek, autohtoni slani prhki kolač s Plešivice. Ovo jednostavno jelo žene pripremaju već stoljećima, a kako nekada sve namirnice nisu bile dostupne, potrebno je bilo iskombinirati sve ono što su imali u špajzi. Vrhnje, mast, jaja i brašno za tijesto, sir i zeleni dio luka za nadjev – vaše će nepce biti više nego zadovoljno.

Copanjek

Sve što jedna bajka trebati imati je tu. Pogled na zelene brege i vinograde prilično je umirujuć, nekoliko starih predmeta u minimalističkom uređenju bude onaj starinski duh, sve je sagrađeno od drva i cigle. Osim domaće hrane, Vinogradarska kuća Braje njeguje i neke zaboravljene vinske sorte, ali i pjenušava vina Pet Nat koja posljednjih nekoliko godina uživaju zaista poseban status.„Pjenušci su postali veliki trend, mladi ih sve više prihvaćaju, a nudimo ih kao piće dobrodošlice i nakon ručka”, započinje priču Robert Braje o svoja dva vrhunska pjenušca koja se proizvode „novom” metodom.

Uz pomoć sina Patrika, studenta četvrte godine agronomije koji je posvetio svoj preddiplomski rad upravo pjenušavim vinima, Robert proizvodi vrhunski Pet Nat koji među hrvatskom vinskom publikom izaziva odušveljenje. Ovo prirodno pjenušavo vino puni se u boce prije nego se završi proces fermentacije grožđa, pa se stvara ugljični dioksid od prirodnog šećera iz grožđa (metoda ancestral). Metoda je to koja se koristila početkom 16. stoljeća na jugu Francuske, a nikome do danas nije jasno kako su Francuzi to uspjeli u vremenu kada tehnologija nije bila dovoljno razvijena.

„Plešivica je predvodnica pjenušavih vina u Hrvatskoj, brojni utjecajni vinari na tržište plasiraju upravo Pet Nat, no nije ga lagano proizvesti. Moraš se stalno educirati, ne uspijevaju svi proizvesti dobar pjenušac, no potrebno je tu puno znanja, edukacija i ulaganja u tehnologije”, kaže nam ovaj vinski stručnjak navodeći kako je prošlo ljeto Pet Nat na otoku Hvaru bio prava senzacija. Osim pjenušavih vina, Robert proizvodi i druga crna vina kao što su pinot crni, portugizac i veltlinac crveni, a od bijelih rajnski rizling i pinot sivi. Raj za sve ljubitelje dobre kapljice!

Generacijama obitelj Braje marljivo radi te su stalnim ulaganjem stvorili idealno mjesto za odmor, poslovni ručak, romantičnu večeru, krstitke, svadbe i rođendane. Dolazak je potrebno najaviti, a jednom kad kročite na ovo imanje – uvijek ćete se vraćati Sandinim domaćim specijalitetima i Robertovim vrhunskim vinima. Nedaleko od vinogradarske kuće žive i Robertovi roditelji koji brinu o životinjama, a iako su u početku bili skeptični oko turizma, danas su ponosni i sretni na svoju bajkovitu, seosku priču.

Ne preostaje vam ništa drugo nego da dođete, prošećete ovim divnim imanjem i okusite sve čari života na selu u kojeg ćete se vrlo brzo zaljubiti!

Tekst – Antonio Ivičević Putni kofer, Foto – Domagoj Sever

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više